Kuzey Kıbrıs’a varış

Kuzey Kıbrıs'a nasıl gidilir. 
Kıbrıs, Akdeniz'in incisi. Zeytin ağaçları, limon, portakal, nar ve tatlı incir içeren güzel, sıcak ve parlak bir ada. Bereketli iklimin rahatlaması ve yeni fikirlerin keşfi vardır. Doğanın insana verebileceği her şeye sahiptir: dağlar, deniz, güneş, kumlu kadifemsi plajlar ve dalış için kayalık kıyılar. Kaplumbağalar bile bu adayı yavruları yetiştirmek için tercih ettiler. Burası Kıbrıs! 
Her şey tamamen doğadan, ama her şey tamamen insandan değil. Ve bu güzel ada 1974'ten beri ikiye ayrılmıştır. Şimdi Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti (KKTC) olarak adlandırılan Kuzey tarafıyla ilgili konuşacağız. Şu anda tanıma sadece Kıbrıslı Türklerin güvenliğinin garantörü olan Türkiye'den alındı. Adanın bu kısmına hava yoluyla ulaşılabilir:
- Yunan-Kıbrıs tarafında, Larnaka veya Baf kentinin havaalanına uçtuktan sonra. (Bunu doğru bir şekilde nasıl yapacağımıza dair makalemizde okuduğunuzdan emin olun, « Adanın merkezindeki sınır. İki kişi, kader birdir.». 
- Türkiye üzerinden. İstanbul ve Antalya'dan Lefkoşa'da (Lefkoşa) bulunan Ercan Havalimanı'na uçaklar uçuyor. (Bazı şehirlerin farklı isimleri, adanın iki farklı dil halkına bölünmesinin mirasıdır.)
- Ve Türkiye'den deniz yoluyla. Alanya ve Mersin'den Girne'ye (Girne) feribotla gidiyorlar. Tarifeleri ve biletleri sitede görebilirsiniz https://www.akgunlerbilet.com/online_bilet.php 
Rusya Federasyonu vatandaşları için Türkiye'ye olduğu gibi vizesiz giriş (yani, vizeli bir mühür sizi doğrudan havalimanına koyacaktır). Sınır kontrollerinde kağıdı teslim edin (kendiniz, her zaman pasaportunuzu sunduğunuz pencerenin yanında bir yığın halinde bulunur). Varışta size damgalanacaksınız (prosedür İsrail'deki gibi). Ayrılırken aynı kağıdı gösterin. Damga üzerine sınır muhafızı KKTC'de ikamet izni veriyor. Bu genellikle bir aydır. Yatırım yapmak için mülk aramak zorunda kalırsanız, bunu sınır kontrolüne bildirebilir ve iki ay, en fazla üç vize alabilirsiniz. Deniz kenarındaki bir evin veya dairenin zaten mutlu bir sahibiyseniz ve oturma izni almayı planlıyorsanız, sınır muhafızından pasaportunuza varışla ilgili bir mühür koymasını isteyin. Bu, bir kez oturma izni almak için gereklidir (makalemizde «Kuzey Kıbrıs Oturma izni» ni okuyun).
Giriş